Mnoho z nás se na dovolené v zahraničí trápí otázkami jak a čím platit. Jít do směnárny pro peníze? Tahat se s hotovostí? Platit jen kartou? Každý kout světa je trochu jiný a ne všude lze postupovat stejně. Níže vám však zkusím sepsat pár tipů a doporučení, jak při cestování po světě postupuji já.
Směnárny
Pokud chcete mít jistotu a odjet na dovolenou již s nějakým obnosem peněz, službu vám samozřejmě udělají směnárny. Využijte však směnárnu ve vašem městě, kde vám nabídnou přijatelný směnný kurz, na kterém tolik neproděláte. Rozhodně nedoporučuji měnit peníze na letištích či v centrech turistických míst, kde si směnárna nastaveným kurzem namastí kapsu a vy odejdete s mnohem menším obnosem peněz. Tak i tak, jet na dovolenou již s velkým balíkem peněz nemá smysl. Proč?
Platby na letišti
Mnozí z nás provádějí první transakce hned po příletu na místo určení na letišti, kde si kupujeme například lokální SIM karty (ty jsou na letištích většinou připravené na míru potřeb turistů a také za značnou přirážkou, avšak ne každý má po dlouhém letu ještě čas a chuť shánět někde jinde), vybíráme auto na půjčení (pokud vám k tomu nic nebrání, rezervujte předem!) či smlouváme s místním taxikářem. Na letištích jsou však na turisty připravení a platba kartou nebývá problém. V chudších zemích můžete maximálně narazit na problém s placením kartou u taxikářů. Ale to se dá vyřešit. Jak?
Bankomaty
Na letišti i ve městech si peněženku místní měnou můžete nejjednodušeji naplnit v bankomatu. Oproti směnárnám (většinou) hodně ušetříte a nemusíte se před cestou penězmi zatěžovat. Takto alespoň funguji já – do světa jezdím bez peněz v hotovosti, první vybírám na letišti a dále dle možností hotovost utrácím či platím kartou. I výběry z bankomatu však mají několik pravidel a komplikací.
1) Některé bankomaty po vás budou chtít zároveň s výběrem zaplatit poplatek za výběr. Když mám možnost najít jiný bankomat, zkouším jinde, pokud nemám, zatlačím slzičku. Poplatky se většinou pohybují v řádu několika desítek korun a dle mých zkušeností se nemění s výškou výběru. Jinak řečeno – než si vybrat „pár peněz“ na pití a svačinu a za půl hodiny jít do bankomatu opět a platit poplatek znovu, vyberu si rozumně velkou částku, která mi vystačí na delší čas dle mých výdajů.
2) Na Google mapách si můžete najít recenze konkrétních bankomatů, které vám mohou napovědět, zde v bankomatu před vámi peníze vybrat či z bezpečnostních důvodů raději zvolit jiný.
3) Doporučuji vybírat z bankomatů lokálních bank, ne z inkognito bankomatů s nápisem ATM, které se vás svými podmínkami budou snažit za každou cenu odrbat. Pokud na vás vyskočí možnost vybrat peníze s konverzí či bez konverze, zaklikněte možnost bez konverze, jinak se zbytečně připravíte o relativně velký obnos peněz.
Revolut
Aniž by šlo o jakoukoliv reklamu, vyzdvihnu tady Revolut, který mi cestování ulehčuje již několik let. Mají nejvýhodnější kurzy, a proto veškeré transakce na dovolené i během placení ubytování či auta předem využivám právě Revolut, což mi dokáže ušetřit oproti jiným bankám celkem slušné množství peněz. Já zároveň běžně během roku Revolut (kromě hazardu s akciemi Tesly) nevyužívám, mám ho čistě na cestování, a proto mám vždy jasný a rychlý přehled o tom, kolik jsem na dovolené utratil, protože zde mám z jiné karty vložené peníze čistě na tuto dovolenou.
Máš nějaké další tipy, jak na cestách platíš? Poděl se s námi!